Kultura świata

Birmańskie opowieści dla małych i dużych

Udostępnij

2015-11-02

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii i Fundacja "Kultury Świata" we współpracy z Fundacją Inna Przestrzeń i programem "Solidarni z Birmą" serdecznie zapraszają na niedzielne spotkanie w Spichlerzu Oliwskim na temat Birmy - kraju o niesamowicie ciekawej kulturze i historii, w którym właśnie zachodzą istotne przemiany polityczne.

PROGRAM SPOTKANIA:

Warsztaty dla dzieci, godz. 11:00-12:30
Podczas warsztatów dla dzieci prowadzący opowiedzą na temat birmańskich bajek i legend – jakie występują w nich zwierzęta? Jakie mają cechy? Porównamy bohaterów opowieści z Birmy do zwierzaków, występujących w polskich bajkach. Bo czy zawsze to lis musi być przebiegły, a sowa najmądrzejsza? Dzieciom przeczytane zostanie opowiadanie autorstwa Edisona, siedmiolatka z Birmy pt. „Jestem Muchą”. Wszyscy uczestnicy otrzymają egzemplarz książki „Drzewo Tamaryndowca. Siedem opowieści ze Złotej Krainy”, której częścią jest opowiadanie. Po wysłuchaniu opowiadania, dzieci narysują swoją historię, której bohaterami są zwierzęta. Za zgodą uczestników, zdjęcia prac wyślemy do naszych birmańskich partnerów – autorów opowiadań z publikacji. Te dzieci, które nie będą chciały narysować historii, będą mogły zająć się birmańskimi kolorowankami (przygotujemy wiele kopii, więc wszystkie chętne dzieci będą mogły zabrać wybrane obrazki do domów).
Spotkanie zakończymy krótką prezentacją prac uczestników.

Spotkanie: „Birma – przemiany na żywo”, godz. 13:00-15:00

Prezentacja na temat Birmy – Aleksandra Kłosińska i Bartosz Kozakiewicz, eksperci, którzy wielokrotnie odwiedzali Birmę i prowadzili tam projekty kulturalne i edukacyjne opowiedzą o tym, co szczególnego jest w Birmie, o jej historii i specyfice kulturowej, a przede wszystkim o dziejącej się tam właśnie zmiany ustrojowej. W listopadzie odbędą się tam pierwsze wolne wybory od dziesięcioleci – z czym to się wiąże i jakie może mieć skutki?

Projekcja filmu dokumentalnego „Cztery wymiary Birmy”, który powstał w 2013 roku w ramach projektu „Birma na Fali”.

Dyskusja wokół filmu i przemian zachodzących w Birmie – w dyskusji poza ekspertami obecnymi na sali weźmie też udział Aleksandra Minkiewicz – współpracująca przy powstaniu filmu „Cztery wymiary Birmy”, która podczas spotkania przebywać będzie w Birmie oraz Sophia Aye Aye Aung – autorka jednego z opowiadań składających się na publikację „Drzewo Tamaryndowca. Siedem opowiadań ze Złotej Krainy”.

Na koniec spotkania zaprezentujemy ww. publikację – egzemplarze książki zostaną rozdane uczestnikom spotkania.


Spotkanie będzie częścią projektów „Świat oczami naszych birmańskich rówieśników. Siedem opowieści ze Złotej Krainy” oraz "Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu!" współfinansowanych ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP, w ramach działania Edukacja Globalna w 2015 roku oraz programu "Wsparcie Demokracji".