2011-08-09
W lipcu „grupa interwencyjna”, czyli lekarz i dwie położne, rozpoczęła badania kobiet metoda IVA i IVL (przypominam, jest to metoda alternatywna do badania cytologicznego, akceptowana przez Światową Organizację Zdrowia w krajach rozwijających się).
15 lipca byl pierwszym dniem badań. Ekipa „Prevenir” przyjechała zamontować kolposkop w przychodni w Yeumbeul, w poczekalni pod chmurką zasiadła grupa kobiet oczekujących na badania, wszystko gotowe i... elektrownia wyłączyła prąd w całej dzielnicy. Tutaj z pomocą pośpieszył nam „pan złota rączka” i przydźwigał na taczce pożyczony skądś generator prądu. Kolejne pięć minut potrzebne na podłączenie kolposkopu do tego prowizorycznego źródła prądu i wreszcie możemy rozpocząć badania.
W pierwszym dniu badań zdiagnozowano: 4 przypadki zmian dysplastycznych, 3 przypadki ektropion (wywinięcie błony śluzowej macicy), kilka polipów i podejrzenie raka inwazyjnego RSM. Piszę - podejrzenie, gdyż zdiagnozowanie raka szyjki macicy wymaga przeprowadzenia całej procedury diagnostycznej, a badanie IVAi i IVL z użyciem kolposkopu jest dopiero jej pierwszym elementem. Pacjentka została skierowana do centrum onkologicznego w celu wykonania biopsji wiem, ze właśnie oczekuje na wyniki. Kobiety u których wykryto zmiany wymagające leczenia, zostaną jeszcze raz przebadane przez eksperta projektu, doktora Kasse i w sierpniu poddane zabiegowi kriochirurgii.
W lipcu przeprowadzilismy jeszcze trzy badania, ogółem poddając testom 200 kobiet. Nie przeszkodziły nam ani przerwy w dostawach prądu, ani ulewne deszcze, które spowodowały w lipcu powodzie w Yeumbeul, ani palące letnie slonce. Na badania zgłasza sie coraz więcej kobiet, niestety więcej, niż jesteśmy w stanie przyjąć. Z tego powodu rozważamy możliwość prowadzenia badan dwa razy w tygodniu.
oprac. Anna Haris – koordynator lokalna projektu
Projekt jest współfinansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 roku