Kultura świata

Pozdrowienia z Lagos!

Udostępnij

2016-10-09

Tomek Kozakiewicz jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Kilka lat temu wyjechał z Polski, by podążać za swoim marzeniem, by uczyć się od mieszkańców Globalnego Południa jak zostać społecznym przedsiębiorcą.

Nigdy jednak nie sądził, że będzie również produkował filmy. Po kilku latach wdrażania i dokumentowania inicjatyw społecznych w Indiach i Nepalu, zrozumiał, że to właśnie film może być świetnym narzędziem, by łączyć społeczników ze sobą i potencjalnymi wspierającymi, aby w efekcie dotarcia do szerszego grona odbiorców, mogli działać jeszcze skuteczniej.

Dzięki wsparciu filmowców z Indii i Holandii w 2015 roku Tomek stworzył cykl 12 krótkich filmowych portretów o innowatorach społecznych nie tylko z Indii i Nepalu, ale także Kenii i Ugandy (można je obejrzeć na stronie internetowej: www.kanthariplus.org) oraz 52 minutowy film dokumentalny „KANTHARI u źródeł zmian” (www.kantharichangefromwithin.com).

Tomek wraz z reżyserka Weroniką Mliczewską wraz z przyjaciółmi z Fundacji Kultury Świata rozpoczęli we wrześniu realizację projektu „Innowatorzy społeczni a problemy globalne”. Jednym z jego założeń jest stworzenie trzech krótkich filmów, przedstawiających afrykańskich ale i polskich aktywistów, którzy wspólnie działają na rzecz rozwiązywania globalnych wyzwań: równouprawnienia kobiet, zrównoważonego rolnictwa czy nierówności społecznych. W tym celu Tomek i Weronika udali się do Nigerii. Podczas pobytu uczestniczyli w działaniach naszych nigeryjskich bohaterów i zebrali ponad kilkadziesiąt godzin materiału, który zostanie wykorzystany do montażu filmów.

Jeśli chcecie poznać kulisy działań Tomka i Weroniki w Nigerii, zapraszamy do odwiedzania naszej strony i facebooka - dowiecie się czego nasi reżyserzy nauczyli się w procesie filmowania silnych osobowości, w tropikalnym klimacie i nie zawsze sprzyjających warunkach.

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.