Kultura świata

„Turn Trash to Treasure” - poznaj historię Tosin!

Udostępnij

2016-11-12

Przemoc wobec kobiet jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych naruszeń praw człowieka na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 35% kobiet na świecie ma za sobą doświadczenie przemocy seksualnej bądź fizycznej, której sprawcami są ich patnerzy. 603 miliony z nich żyje w krajach, gdzie przemoc domowa nie jest oficjalnie sklasyfikowana jako przestępstwo. Wśród 10.000 mężczyzn, którzy wzięli udział w ankiecie Partners for Prevention przeprowadzonej przez UNDP i UN Women w regionie Azji i Pacyfiku – aż połowa z nich przyznała się do przypadków przemocy wobec swoich partnerek.

Niedługo po wyjściu za mąż, w swojej rodzinnej Nigerii, Olutosin także doświadczyła przemocy ze strony swojego wybranka. Wylądowała w szpitalu z poważnymi obrażeniami. Doświadczenie to wstrząsnęło jej życiem na tyle, że uznała iż albo wystąpi o rozwód albo zostanie przy mężu. Stwierdziła, że jeśli wybierze drugie wyjście, to aktywnie zaangażuje się w ruch przeciwdziałania przemocy. Tak właśnie się stało.

Od tamtego czasu Olutosin jest jedną z najbardziej znanych działaczek na rzecz praw kobiet w Nigerii. Była realizatorką m.in serii filmów na temat sytuacji kobiet w różnych regionach Nigerii, w tym w Północnej części kontrolowanej przez bojowników Bokoharam. Pisze wiersze, publikuje książki i artykuły (m.in. w Huffington Post), jest niezwykle aktywna w mediach społecznościowych. Została również Lauretką nagrody Social Change Leader Award w Kanadzie.

Przez ostatnie lata wszystkie swoje zaoszczędzone pieniądze wydawała na wsparcie kobiet znajdujących się w potrzebie. Na wiosnę tego roku wzięła udział w Social Entrepreneurship Forum w Sztokholmie, dzięki któremu teraz przekształca działania swojej fundacji w przedsiębiorstwo społeczne, które ma umożliwić jej dotarcie do jeszcze większej ilości kobiet, bez konieczności poświęcania funduszy, których czasami musiała odmawiać najbliższej rodzinie (w tym dwóm nastoletnim córkom).

Olutosin i pozostałe kobiety z „Turn Trash to Treasure” zintensyfikowały produkcję konfekcji damskiej (torebek, sukienek, bluzek), ale także artystycznych kolaży lub przedmiotów użytkowych wykonywanych na indywidualne zamówienie.  W tej chwili Olutosin nie posiada jeszcze sklepu internetowego (którego powstanie jest obecnie planowane). Zamówień należy dokonywać poprzez bezpośredni kontakt z Olutosin Adebowale przez jej stronę FB: Tosin Turns Trash to Treasure 5T (https://www.facebook.com/Olutosi/?fref=ts)

Zachęcamy do obejrzenia filmu, którego bohaterką jest Tosin!

 

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.