2012-09-07
Miejsce: Zespół Szkól Przyrodniczo – Żywieniowych w Jeleniej – Górze, ul. Leśna 5
Daty i godziny:
28.09.2012 (piątek), w godzinach: 9.30 – 16.45 (wraz z przerwami i obiadem)
29.09.2012 (sobota), w godzinach: 9.30 – 16.45 (wraz z przerwami i obiadem)
30.09.2012 (niedziela), w godzinach: 9.00 – 13.15
Warsztaty są skierowane do
Nauczycieli przedmiotów: geografia, wiedza o społeczeństwie, przyroda, wychowawców i pedagogów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką;
osób mających możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w działaniach z zakresu edukacji globalnej.
UWAGA! Wymagana jest obecność na całości warsztatów.
Zgłoszenia przyjmuje koordynatorka projektu do 25 września 2012 roku na adres: kulturyswiata@gmail.com
Ramowy program Warsztatów:
- przemysł turystyczny (fakty i liczby)
- odpowiedzialna turystyka (geneza i podstawowe zasady odpowiedzialnego podróżowania)
- lokalnie – odpowiedzialnie – przykłady odpowiedzialnej turystyki w różnych częściach świata
- jak promować odpowiedzialną turystykę wśród dzieci i młodzieży
Prowadzący Warsztat:
Aleksandra Gutowska - prezes zarządu i koordynatorka projektów i programów Fundacji „Kultury Świata”, od 2011 roku koordynuje program Odpowiedzialnej Turystyki (m.in. projekt o odpowiedzialnej turystyce w Kambodży, strona internetowa, konferencja z Forum Odpowiedzialnego Biznesu). Interesuje się turystyką biedy (tzw. poorism), a w szczególności fenomenem wycieczek do slumsów oraz woluntaryzmem. Jest pilotem wycieczek do krajów Afryki Subsaharyjskiej (Etiopia, Kenia, Tanzania) i Azji Południowo-Wschodniej (Kambodża, Tajlandia, Wietnam).
Piotr Dobrosz - wiceprzewodniczący Centrum Inicjatyw UNESCO i koordynator projektów i programów edukacyjnych z zakresu edukacji globalnej, międzykulturowej i obywatelskiej. Zajmuje się prowadzeniem szkoleń dot. przygotowania międzykulturowego, świadomego obywatelstwa, praw człowieka oraz organizacji czasu pracy. Współpracował z wieloma organizacjami/instytucjami: Towarzystwem im. Edyty Stein, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Fundacją "Partners Polska", Żydowskim Instytutem Historycznym, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.
Organizator:
Fundacja „Kultury Świata” - organizacja pozarządowa realizująca projekty międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju (dotychczas, w Kamerunie, Senegalu, Tanzanii, Argentyniw, Indiach i w Kambodży) oraz edukacji globalnej w Polsce. Od 2011 roku fundacja prowadzi program odpowiedzialnej turystyki i prowadzi stronę: www.odpowiedzialna-turystyka.pl.
Partner:
Centrum Inicjatyw UNESCO (Wrocław) - organizacja pozarządowa realizująca projekty międzynarodowe, jak również projekty lokalne włączające uczniów i nauczycieli. Głównymi obszarami działań są: edukacja międzykulturowa, edukacja obywatelska oraz aktywna partycypacja oraz dialog międzypokoleniowy. Więcej o organizacji na stronie: www.unescocentre.pl.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012r.