2011-06-14
5 maja 2011 roku odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie z biurem stowarzyszenia „Prevenir”. Piszę oficjalne, bo w rzeczywistości zdażylismy się już spotkać kilka razy, poznać i ustalić zakres kompetencji i odpowiedzialności.
Profesor doktor Abdoul Aziz Kasse jest ekspertem projektu i przewodniczącym „Prevenir”. Jako niekwestionowany autorytet w dziedzinie onkologii, czuwa nad merytorycznymi aspektami projektu. W maju doktor Kasse opracuje teksty do materiałow informacyjnych i szkoleniowych i przeprowadzi pierwsze szkolenie w wyższej szkole pielęgniarskiej ENDSS.
Catherina Gueye – Dvorak jest Sekretarzem Generalnym stowarzyszenia i byłą pacjentką onkologiczną. Jej obecność jest dla chorych, kobiet i dziennikarzy żywym dowodem, że rak wcześnie wykryty jest chorobą wyleczalną. Catherina jest odpowiedzialna za kontakty z Ministerstwem Zdrowia oraz za sprawozdawczość wewnętrzną „Prevenir”.
Massamba Mbaye, dziennikarz, redaktor naczelny miesiecznika „Dakar Life”, zajmie się redakcją i przygotowaniem technicznym ulotek, broszur i materiałów do szkoleń. Jego zadaniem będzie przygotowanie konferencji prasowej i utrzymywanie kontaktów z dziennikarzami. Poprosiłam go także o pomoc przy tworzeniu makiety graficznej - przyda sie jego wyrobione oko doswiadczonego edytora.
Twarzą kampanii, autorytetem namawiającym do badań i szczepień będzie znana senegalska śpiewaczka Soda Mama Fall, członkini Teatru Narodowego Sorano. Soda już wcześniej angażowała się w kampanie społeczne, np. wypowiadając się zdecydowanie przeciw zwyczajowi chemicznego wybielania skóry. Nasza diva, podobnie jak wszyscy wymienieni wcześniej członkowie „Prevenir”, bez wahania zgodziła się wziąć udział w kampanii jako wolontariusz.
6 maja zorganizowaliśmy małą sejsę zdjęciową. Przeciwdziałanie rakowi szyjki macicy opiera się na wykonywaniu regularnych badań dorosłych kobiet i szczepieniu młodych dziewcząt. By zilustrować adresatki kampanii i wzmocnić efekt informacyjny, na ulotkach chcemy zamieścić zdjęcie Sody z córką.
Oprac. Anna Haris
Projekt jest współfinansowany z programu współpracy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 roku.