Kultura świata

Zielone Zwierciadło - film dokumentalny o Birmie

Udostępnij

2014-11-20

Szacuje się, że 70%  światowych zasobów jadeitu najwyższej jakości pochodzi z Birmy. Handel jadeitem ma mroczną przeszłość, a obecnie również otoczony jest złą sławą. Podczas najczarniejszych lat rządów reżimu wojskowego, praca przymusowa w kopalniach jadeitu była najczęstszą karą dla opozycjonistów. Warunki pracy niewiele zmieniły się od tamtego czasu i nadal uwłaczają ludzkiej godności. Po tym jak rząd krwawo stłumił Szafranową Rewolucję w 2007 roku, wiele państw nałożyło sankcje na handel jadeitem z Birmy. Po wejściu Birmy na drogę do demokracji, Zachód zniósł większość sankcji w dowód uznania dla reform prezydenta Thein Sein i jego rządu. Embargo na handel jadeitem zostało jednak utrzymane. Wyłamały się tylko Chiny, dla których kamień ten ma szczególną wartość. W październiku 2014 roku, 12 uczestników i uczestniczek pochodzących z różnych rejonów Birmy, różnych grup etnicznych i środowisk wzięło udział w warsztatach „Myanmar in the making” realizowanych przez Fundację „Kultury Świata” w ramach projektu „Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu!. Ich zadaniem było stworzenie multimedialnego materiału edukacyjnego, który pomógł by przezwyciężyć animozje etniczne w Birmie i chociaż w pewien sposób przyczynić się do zażegnania konfliktu.

Omawiając pomysły na lokalizację i bohaterów, które najlepiej utożsamiałyby mieszkańców Mandalaj i wieloetnicznego społeczeństwa Birmy jako takiego, jadeit i biznes z nim związany wciąż przewijał się w komentarzach uczestników i uczestniczek warsztatów filmowych. Celem tego dokumentu nie jest gloryfikowanie handlu jadeitem, wręcz przeciwnie: zamiarem jego twórców było uwiecznienie tego jak handel jadeitem w Birmie wygląda od strony zwykłych mieszkańców, jak głęboko jest złączony z przeszłością i teraźniejszością tego kraju. Nakręcony w całości przez uczestników warsztatów film dokumentalny „Zielone Zwierciadło” jest odbiciem marzeń i porażek Birmy, jej aspiracji i zmagań, widzianych oczyma jej mieszkańców.


Film można obejrzeć na www.burmainaction.com

Realizacja filmu dokumentalnego była możliwa dzięki darczyńcom, którzy w ramach kampanii crowdfundingowej sfinansowali zakup kamer wideo. Podziękowania kierujemy do: Gosi Gałązki, Beaty Ufniarz, Aleksandry Gutowskiej, Barbary Gutowskiej, Artura Banaszkiewicza, Bartka Sokolińskiego, Tomasza Machury, Barnaby Dordy, Jakuba Marszalenko, Agnieszki Kołek, Doroty Zimnoch, Jakuba Krupy, Joanny Bagniewskiej, Katarzyny Urbanowicz, Sławka Bartosiewicza, Maryji Szelejskiej, Patrycji Zandberg, Joanny Radomyskiej, Weroniki Rokickiej, Małgorzaty Ignaszak, Anny Kulikowskiej, Zuzanny Piechowicz, Agnieszki Lichnerowicz, Anny Kilarskiej, Marty Jurczak, Anny Krac, Tomasza Kozakiewicza, Piotra Dobrosza, Macieja Kurzyka, Moniki Nowickiej, Agaty Nieboj, Katarzyny Wawierni, Olgi Mielnikiewicz, Urszuli Żułkowskiej, Agnieszki Marzec, Anny Janusz, Karoliny Łagiewki i Magdy Górak.

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku, Program "Wsparcie Demokracji" realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.