Działania na rzecz zapobiegania zachorowaniu na raka szyjki macicy i leczenia zmian przedrakowych u kobiet mieszkających na przedmieściach Dakaru

Realizacja projektu : Działania na rzecz zapobiegania zachorowaniu na raka szyjki macicy i leczenia zmian przedrakowych u kobiet mieszkających na przedmieściach Dakaru.

 

Rak szyjki macicy (RSM) stanowi powazny problem zdrowia publicznego w Senegalu  i zdaniem onkologow zapobieganie mu powino byc wlaczone do narodowego programu ochrony zdrowia, jako zadanie priorytetowe. 

Ponad 98% zachorowan na RSM zwiazanych jest z wczesniejszym zakazeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Od momentu zakażenia do rozwinięcia choroby mija od około 5 do 10 lat, podczas których możliwe jest uchwycenie choroby w stadium przedinwazyjnym i całkowite jej wyleczenie. Stad wniosek, ze RSM jest jedynym (na pewno jednym z niewielu) typów raka, któremu można całkowicie zapobiegać.

Połowa żeńskiej populacji w Senegalu nosi znamiona zakażenia wirusem brodawczaka, co tłumaczy tak częste występowanie RSM. Niestety ponad 75% kobiet zdiagnozowanych zostaje w stadium zbyt zaawansowanym, gdy rokowania są złe.

Z powodu wysokich kosztów leczenia stadiów zaawansowanych i leczenia paliatywnego, RSM zaczyna być postrzegany jako czynnik hamujący rozwój społeczno – ekonomiczny. Leczenie RSM generuje koszty będące ekwiwalentem 15 miesięcy średnich dochodów w Senegalu, lub rocznego przychodu dwóch rodzin rolniczych. Stąd tak ważne jest zapobieganie RSM i leczenie zmian przedrakowych.

 

Cele projektu :

    * zapobieganie zachorowaniu na raka szyjki macicy
    * diagnostyka i leczenie zmian przedrakowych
    * skierowanie do leczenia szpitalnego kobiet z inwazyjnym rakiem szyjki macicy
    * edukacja kobiet w zakresie zdrowia rozrodczego
    * uświadomienie społeczeństwu i decydentom w Senegalu rozległości problemu
    * informowanie o możliwościach zapobiegania zachorowaniu i korzyści jakie wynikają z organizowania regularnych akcji przesiewowych.

Projekt realizowany będzie w przychodni i izbie porodowej w ubogiej dzielnicy Yembele, na przedmieściach Dakaru. Ludność zamieszkującą Yembele i sąsiednie dzielnice (Thiaroye, Malika, Guedjawaye) stanowią w większości migranci ze wsi, robotnicy, kobiety wykonujące najprostsze i najniżej opłacane prace.  Kobiety z Yembele maja trudności z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej I prawdopodobieństwo by kiedykolwiek zostały objęte badaniami przesiewowymi w kierunku RSM jest bardzo niskie.

 

Zamierzone cele realizowane będą przez następujące działania:

    * szkolenie pielęgniarek i położnych w przychodni i izbie porodowej w Yembele,
    * szkolenie adeptek szkoły pielęgniarskiej w Dakarze
    * zorganizowanie szkolenia i konferencji prasowej dla dziennikarzy
    * bezpłatne konsultacje kobiet w kierunku RSM metoda wizualna z użyciem roztworu kwasu octowego i jodu oraz krioterapia wykrytych zmian przedrakowych, od czerwca do grudnia 2011
    * informowanie zagrożonych grup za pomocą akcji informacyjnych w mediach, ulotek I broszur
    * zakup sprzętu do prowadzenia badan (wideokolposkop) i leczenia (aparat do krioterapii) wraz z potrzebnymi materiałami opatrunkowymi I drobnym sprzętem medycznym.

 

Partnerem lokalnym projektu jest Stowarzyszenie “Prevenir” kierowane przez profesora Abdoula Aziza Kasse, chirurga onkologa. Stowarzyszenie prowadzi od kilku lat akcje przesiewowe RSM i kampanie prozdrowotne jak np. zapobieganie nikotynizmowi.  Jak podkreśla profesor A.A. Kasse nasz projekt  będzie pierwszym tego typu trwającym aż pół roku, a zakupiony sprzęt przystosowany do przewozu i wykorzystania poza specjalistycznymi gabinetami, pozwoli w przyszłości kontynuować akcje przesiewowe także w buszu i odległych wioskach.

W ramach projektu będą realizowane również działania edukacyjne w Polsce. Zorganizowane zostanie seminarium i cykl warsztatów dotyczących różnych aspektów zdrowia reprodukcyjnego kobiet w odmiennych kontekstach kulturowych (Senegal, Meksyk, Polska, Azerbejdżan).

Kontakt do Koordynatorki Projektu: aleksandra.gutowska@kulturyswiata.org 

 

Projekt jest współfinansowany z programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 roku.

(oprac. Anna Haris)

 

I Ty możesz zmieniać świat !

Jeśli chcesz wesprzeć realizację projektu, możesz wpłacić darowiznę na cele statutowe fundacji na nasze subkonto w Alior Banku nr: 50 2490 0005 0000 4600 6753 0732

bądź też przez profil fundacji na portalu Się Pomaga: http://siepomaga.pl/f/kulturyswiata