Kultura świata

Stadion. Diabelskie Igrzysko

Udostępnij

Stadion. Diabelskie Igrzysko

Na wiosnę 2009 roku, braliśmy udział w działaniach promocyjnych książki Ifi’ego Nwamany: „Stadion. Diabelskie Igrzysko”, wydanej przez Wydawnictwo Pierwsze.

Oto streszczenie powieści:

Główny bohater powieści, Mike, przyjeżdża do Polski  z Afryki na początku XXI wieku. Do emigracji zmusza go sytuacja ekonomiczna jego rodziny, żyjącej w małej wiosce w Nigerii. Jako najstarszy syn ma obowiązek utrzymania swoich starych rodziców i licznych sióstr. W celu zapewnienia synowi edukacji jego ojciec sprzedał znaczną część swojej ziemi – pozbawiona środków do życia rodzina może liczyć tylko na Mike’a.

Po przyjeździe do Warszawy bohater trafia do ośrodka dla uchodźców na Siekierkach, gdzie poznaje twarde zasady, rządzące życiem uchodźców. Jako osoba starająca się o status uchodźcy nie może podjąć żadnej legalnej pracy. Dzięki pomocy swojego przyjaciela, Bena, który przyjechał do Polski przed nim, Mike zaczyna pracę jako handlarz na Stadionie. Sprzedaje podróbki sportowych butów znanych firm. Jest też przenikliwym obserwatorem stadionowych obyczajów, interesów i sieci powiązań. Często porównuje europejski i afrykański styl życia, podejście do spraw rodziny, seksu, rozwodów i wielu innych. Zauważa też, że dla większości Polaków, z którymi się styka, kolor jego skóry stanowi problem.

Po kilku miesiącach pobytu w Polsce Mike poznaje Anetę, wkrótce zostają małżeństwem, mają też córkę – Aldonę. Jednak nad przyszłością rodziny gromadzą się czarne chmury: coraz częściej słyszy się o zamknięciu Stadionu, będącego jedynym źródłem utrzymania obu rodzin Mike’a, polskiej i nigeryjskiej. W dodatku Mike nie jest w stanie dochować wierności swojej żonie, co w oczywisty sposób źle wpływa na ich relacje.

Handel na Stadionie idzie coraz gorzej, wszyscy szykują się na najgorsze: zamknięcie Korony dla kupców. Afrykańczycy szukający innego zatrudnienia dostają tylko bardzo słabo płatne propozycje pracy fizycznej w fabrykach i magazynach. Mike postanawia walczyć o dobrobyt swojej rodziny wszelkimi dostępnymi środkami, włączając w to nielegalne interesy i oszustwa. Choć udaje mu się zdobyć w ten sposób dość pokaźną sumę pieniędzy, mści się to na nim. W ostatniej scenie książki zostawiamy go nieprzytomnego, z rozbitą przez opryszków głową, nie wiedząc, czy wyjdzie z tej opresji cało.

 

Autor streszczenia: Ingeborga Janikowska-Lipszyc   

Więcej informacji o książce i jej autorze na stronie: www.pierwsze.pl