Kultura świata

Dostęp do energii słonecznej w procesie przetwórstwa orzechów nerkowca

Udostępnij

2019-07-01

Niniejsza propozycja, „zapewnienia dostępu do energii słonecznej w procesie przetwórstwa orzechów nerkowca w wiosce Mwanambaya dystryktu Mkuranga w południowej Tanzanii” jest komponentem którego celem jest: zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa procesu przetwórstwa orzechów nerkowca poprzez zapewnienie dostępu do energii słonecznej. W dystrykcie Mkuranga, wioski w których skoncentrowana jest uprawa nerkowców są ze sobą słabo skomunikowane, brakuje dróg a dostęp do energii elektrycznej jest bardzo ograniczony. W wiosce Mwanambaya działa aktywnie stowarzyszenie, które angażuje się w różne inicjatywy związane z rozwojem przetwórstwa rolno-spożywczego w dystrykcie Mkuranga.

Naszym celem jest okablowanie hali przetwórstwa spożywczego we wsi Mwanambaya (wybudowanej w ramach projektu finansowanego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP) oraz zakup i zainstalowanie solaru i lamp solarnych. Jest to działanie, które w pozytywny sposób wpłynie na cały proces przetwórstwa orzechów nerkowca we wsi Mwanambaya poprzez:

- zwiększenie wydajności pracy poprzez możliwość podłączenia maszyn do źródła energii;

- zwiększenie czasu pracy poprzez oświetlenie budynku i terenu wokół zabudowań (rolniczki i rolnicy korzystają z kotłów parowych, których używa się na świeżym powietrzu);

- podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez możliwość lepszego monitorowania budynków, terenu go otaczającego, jak i ujęcia wody (przed kradzieżą czy niepowołanym korzystaniem ze sprzętu czy wydrążonej studni);

 

Osoby pragnące udzielić nam wsparcia w realizacji tego celu prosimy o kontakt z koordynatorką projektu pod adresem mailowym: aleksandra.gutowska@kulturyswiata.org.