Kultura świata

Lawrence Afere i jego droga do sukcesu!

Udostępnij

2016-11-08

Lawrence pochodzi z Akure, stolicy stanu Ondo w Nigerii. Jego ojciec zajmował się uprawą i handlem kakao. Niespełna 10-cio letni Lawrence został wysłany przez rodziców do szkoły z internatem. Od najmłodszych lat pisał książki, poradniki pomagające innym młodym ludziom bardziej efektywnie organizować swój czas, uczyć się i osiągać akademickie sukcesy. Po ukończeniu szkoły średniej skończył prestiżową Szkołę Zarządzania i Biznesu Covenant University. 

Punkt zwrotny w życiu?

Na drugim roku studiów Lawrence przeczytał raport, mówiący o tym, że bezrobocie wśród młodzieży jest zatrważające, a profesją w której zaczynają specjalizować się młodzi Nigeryjczycy jest zorganizowana przestępczość (w 2020 ich mogłoby osiągąć aż 20 milionów!). Wstrząśnięty tak przerażającą perspektywy dla swojej rodziny, miasteczka i kraju, Lawrence zainteresował się społeczną przedsiebiroczością – w zasadzie przeczytał wszystkie książki na ten temat które były dostępne. Gdy kończył studia, jego planem nie było zdobycie dobrze płatnej pracy w stolicy, ale powrót do rodzinnego Akure w celu szukania rozwiązań, które mogłyby tę tendencję odwrócić.

Na jaki wpadł pomysł?

Nigeria ma miliony bezrobotnych młodych ludzi, a na każdego z nich przypada co najmniej kilka hektarów leżących odłogiem nieużytków rolnych, które należą do tradycyjnych plemiennych rodów jak i indywidualnych czy wielkoobszarowych rolników.

W 2007 przekonał małżonkę by ta również zrezygnowała z dobrze płatnej pracy i razem osiedlili się w rodzinnym Akure. W 2008 roku Lawrence rozpoczął swój pilotażowy projekt Młodzieżowa Farma, w ramach którego kilkudziesięciu bezrobotnych młodych ludzi miało znaleźć zatrudnienie w rolnictwie. Szybko jednak okazało się, że wiejska młodzież nie chce iść drogą swoich rodziców, którzy byli rolnikami. Młodzi wolą zakładać własne przedsiębiorstwa! Zaskakująco chętnych do uprawiania roli nie zabrakło, ale nie wśród lokalnej młodzieży a tej, która mieszka w miastach...

Springboard

I tak powstała kooperatywa Springboard, która w tej chwili zrzesza kilkuset młodych ludzi, oferując im 2 ścieżki rozwoju:

- wsparcie w zakresie zakładania i prowadzenie mikrobiznesów: zaoczny, kilkumiesięczny kurs, który dla uczestników kończy się przyznaniem grantów na rozpoczęcie działalności (dla tych, którzy rokują pozytywnie i mają szansę ten biznes utrzymać)

- wsparcie w zakresie rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego: stacjonarny, kilkumiesięczny kurs na kampusie Springboard, w ramach którego młodzież dzielona jest na grupy 4-8 osób, które dostają w dzierżawę pole i wszystko co potrzebne by je użytkować - wiedzę, narzędzia, nasiona itd. W ten sposób mogą nauczyć się fachu i mają dostęp do swoich warzyw i owoców, a także możliwość ich sprzedaży samemu bądź poprzez kanały dystrybucji kooperatywy. Poza uprawą roli młodzież bierze udział w procesie przetwórstwa, ucząc się a zarazem zarabiając na swoje potrzeby.

Jak to działa?

Kooperatywa Springboard utrzymuje się mniej więcej w połowie z dotacji indywidualnych i instytucjonalnych donatorów. Wspierają ją lokalni rolnicy - dając dając ziemię i nasiona, szkoły wyższe i instytuty - wysyłając swoich ekspertów, oraz  krajowe i zagraniczne fundacje - zapewniając środki na pokrycie najważniejszych inwestycji w środki trwałe i sprzęt do produkcji. Koszty ekspoatacji, takie jak opłaty za prąd, media, wodę, pensje dla pracowników, paliwo, koszty opakowań itd., pokryte są w całości z dochodów ze sprzedaży bananów warzywnych i pierwszych w Nigerii ekologicznych czipsów bananowych!

Sukcesy

Niedawno Lawrence został zaliczony do prestiżowego grona innowatorów i przedsiębiorców społecznych zrzeszonych w międzyanrodowej sieci Ashoka co oznacza, że spełnił kryterium stworzenia unikalnego rozwiązania, które ma potencjał zmienić życie co najmniej milona młodych ludzi na kontynencie afrykańskim i nie tylko. Lawrence był również zaproszony jako stypendysta Young African Leaders Initiative na spotkanie z prezydentem USA Barakiem Obamą.

Plany na przyszłość

Niedawno Lawrence nawiązał współpracę z SHE: Sustainable Health Enterprises z Rwandy, w ramach której zespoł Springboard Nigeria zostanie przeszkolony w używaniu włokien bananów warzywnych, które w tej chwili uprawia, do produkcji podpasek dla kobiet, które są niedrogie, ale odznaczają się wysoką jakością (np. w Rwandzie 36% dziewczynek nie używa podpasek, gdyż są zbyt drogie).

Ponadto Springboard otrzymało na własność kilkanaście hektarów ziemii, którą zamierza wykorzystać do założenia jednej z pierwszych w Nigerii ekologicznych upraw kakaowca i podobno pierwszej w kraju wytwórni w 100% ekologicznej czekolady – made in Nigeria.

Porady Lawrenca:

Nie patrz na życie w kontekście problemów, które spotykasz na swojej drodze. Gdybym ja tak robił, to musiałbym wyjechać z mojej ojczyzny, jak wielu mieszkańców mojego kraju. Każdy tzw. problem jest wyzwaniem, które daje ci niespotykane dotąd możliwości by stworzyć coś nowego! Coś co z jednej strony daje niezwykłą satysfakcję, umożliwia poczucie spełnienia, spotykania na swojej drodze wspaniałych, pełnych pasji ludzi, a z drugiej zapewnia bezpieczne, zdrowe otoczenie, w którym będą mogły dorastać i w spokoju rozwijać się moje dzieci.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu, którego jednym z bohaterów jest Lawrence!

 

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.