Mapy myśli – jak działa ludzki mózg
2020-11-18
Twórcą metody tworzenia map myśli jest Tony Buzan, ekspert w zakresie twórczego wykorzystania możliwości ludzkiego umysłu. Opiera on swoją koncepcję na myśleniu wielokierunkowym.
„Myślenie wielokierunkowe odwołuje się do promieniowania ciągów skojarzeń z centralnego punktu lub ku niemu. Nasze myśli nie biegną wytyczonymi torami kratek czy linijek. Naturalnie i spontanicznie rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach.” (Buzan, 2018, s. 55).
Mapa myśli jest notatką, w której kluczowe słowo czy obraz jest w jej centrum, od którego rozchodzą się gałęzie skojarzeń. One ponownie stają się centrum dla odchodzących od nich elementów pogłębiających te zagadnienia. Mapy myśli poprzez zaangażowanie wyobraźni i zastosowanie skojarzeń ułatwiają zapamiętywanie przedstawionego materiału. Są one także wielopoziomowe, czyli w przeciwieństwie do tych jednowymiarowych (czyli liniowych) czy dwuwymiarowych (uwzględniających też płaszczyznę), wykorzystują także takie elementy jak kolor czy wizualizują chronologię.
Obejrzył wykład Tony’ego Buzana o mapach myśli:
https://youtu.be/nMZCghZ1hB4
Pobierz tekst wykładu w języku polskim
Mapy myśli można z powodzeniem stosować w życiu prywatnym jak i zawodowym. Świetnie sprawdzają się zarówno w kontekście edukacji formalnej jak i poza formalnej, w nauczaniu przedmiotów szkolnych jak i treści wykraczających poza curriculum, w tym z zakresu edukacji globalnej czy międzykulturowej.
Bibliografia:
Tony Buzan, 2018, Mapy twoich myśli, Wydawnictwo JK.
Tony Buzan, 2018, Rusz głową, Wydawnictwo JK.
Artykuł powstał w ramach projektu: "Myślenie wizualne w edukacji globalnej".
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej w 2020 roku.