Kultura świata

O krwawych diamentach Afryki

Udostępnij

O krwawych diamentach Afryki

2011-05-14

Fundacja „Kultury Świata” i Kępa Cafe zapraszają: pasjonatów i zwykłych przechodniów, ciekawskich i znudzonych, żeby przy filiżance czegoś ciepłego wysłuchali mini-wykładu i podyskutowali o kulturach świata. W niezobowiązującej, towarzysko inspirującej atmosferze.

Naomi Campbell ma się stawić przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w Sierra Leone, bo kilkanaście lat temu przyjęła w prezencie diamentowe kolczyki. Afrykańskie diamenty to wojny, krew i międzynarodowy handel bronią, ale także wielkie pieniądze, sława, władza. Tylko skąd nabywca diamentu może wiedzieć, czy kamień, który ma w dłoni, pomaga uzbroić rebeliantów, czy może służy rozwojowi lokalnej społeczności?

Opowie o tym: Aleksandra Gutowska – szefowa fundacji Kultury Świata. Uwielbia podróżować, szczególnie po Afryce, a najbardziej po Tanzanii i Senegalu. Zrealizowała tam niejeden projekt pomocowy. Najbardziej nie lubi, gdy ktoś traktuje Afrykę jak jeden kraj. Kwestią diamentów zajmuje się już co najmniej od czterech lat, zna więc problem od podszewki i z różnych punktów widzenia.

Zapraszamy: 31 maja, godzina 18.30, Kępa Cafe