Kultura świata

Pomoc dzieciom ulicy w powrocie do normalnego życia w Senegalu

Udostępnij

2016-10-18

W Senegalu, o ośrodku Tremplin (pod Dakarem) trwają szkolenia zawodowe dla ponad 100 chłopców, w wieku 13 – 20 lat, którzy przez lata byli dziećmi ulicy. Dodatkowa grupa 25 chłopców odbywa staże zawodowe w firmach budowlanych i dużych fabrykach w Dakarze.


W ośrodku Tremplin prowadzonym przez senegalską organizację Village Pilote chłopcy nie tylko dostają dach nad głowę, wyżywienie i poczucie bezpieczeństwa ale przede wszystkim szansę usamodzielnienia się poprzez kursy zawodowe. Kursy elektryki, hydrauliki, murarstwa i spawania przygotowują ich do znalezienie zatrudnienie w rozrastającej się branży budowlanej, natomiast szkolenia ze zrównoważonego, bio-rolnictwa przygotowują ich lepszej uprawy ziemi. Celestin ma 17 lat i wybrał już swą specjalizację – stolarstwo;  o znaczeniu kursów sam mówi tak: „Mieszkałem na ulicach Thies i Dakaru od 6 roku życie, nie było dnia żebym nie był głodny, często chorowałem, spotykało mnie wielenieprzyjemych zrzeczy o których nie chce mówić… . Po wielu trudach udało mi się trafić do Village Pilote – już nigdy nie chcę trafić znów na ulice. Tu nauczyłem się pisać, czytać a z czasem poznałem różne zawody i kursy. Wybrałem stolarstwo bo lubię drewno, lubię z niego tworzyć meble, drzwi, okna. Widzę jak starsi koledzy wychodzą z ośrodka i znajdują pracę. Mam nadzieję, że i mnie się uda.


Kursy zawodowe kończą się wielomiesięczną praktyką w ośrodku oraz poza nim w formie staży zawodowych i powolnym usamodzielnianiem się. Aktualnie grupa 25 chłopców pracuje w dużej firmie Kiran pod Dakarem, w 2 firmach budowlanych oraz przy powstającej autostradzie. W Kiran stażystami opiekują się dawni podopieczni Village Pilot, którzy znaleźli już tam stałą pracę. Vincent, stażysta z radością opowiadał nam o swojej pracy: „W fabryce zajmuję się pracą w magazynie – mam przełożonych, kolegów. W Village Pilote nauczyłem się czym jest hierarchia i dyscyplina – ulica tego nie uczy. Staram się jak mogę bo zależy mi na pracy w Kiran. Dostaję już pierwsze pensje i sam się utrzymuję. Nigdy nie sądziłem, że uda mi się dojść tak daleko.”


Problem dzieci ulicy jest niestety ważnym i widocznym zjawiskiem społecznym w Senegalu. Jego skala rośnie ze względu na trudności ekonomiczne kraju i związany z tym masowy odpływ ludzi ze wsi do miast. 
Według UNICEF na całym świecie jest  blisko 100 mln dzieci ulicy. Dzieci ulicy to przede wszystkim chłopcy w wieku około 10 -15 lat. Około 50 mln z nich żyje w krajach kontynentu afrykańskiego. Głównym narzędziem zmiany życia - wyjścia z ulicy jest edukacja, w tym przede wszystkim zawodowa.

 

      


 

Projekt Fundacji „Kultury Świata” „Szkolenia zawodowe i ograniczenie bezrobocia pośród dzieci ulicy Dakaru i okolic”, jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu współpracy rozwojowej.