Kultura świata

Rozstrzygnięcie konkursu - Oblicza (Innego) świata

Udostępnij

2018-12-10

Z radością prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego: "Oblicza (Innego) świata".


I miejsce 44 / 45 pkt

Monrovia boys (Liberia, 2017)

Zdjęcie z drugiej połowy 2017 roku, zrobione w Monrowii, stolicy Liberii. Przedstawia dwóch chłopaków zajmujących się dystrybucją piwa. W Liberii, będącej jednym z najbiedniejszych krajów świata, każdy - nawet dziecko - pracuje na utrzymanie rodziny.

 

II miejsce 42 / 45 pkt

Clay (Pakistan, 2018)

Zdjęcie zrobione w sierpniu tego roku w Pakistanie. Islamabad, stolica Pakistanu jest otroczona wioskami, w których życie toczy się jak za dawnych czasów. Na zdjęciu artysta pokazujący przygotowywane koło glinianego modelu pociągu.


III miejsce 40 / 45 pkt

Tofu making (Indonezja, 2018)

Zdjęcie zrobione w czerwcu tego roku na Jawie w Indonezji. Przedstawia proces produkcji tofu. W tym miejscu wciąż jeszcze tofu wyrabia się ręcznie.


III miejsce 40 / 45 pkt

Pogrzeb u Torajów (Indonezja, 2013)

Udział w pogrzebie na Sulawesi to niezwykłe doświadczenie w wymiarze poznawczym, a szczególnie kulturowym. Pogrzeb nie odbywa się bezpośrednio po śmierci zmarłego (w naszym rozumieniu śmierci), ale wówczas gdy rodzina jest gotowa na zorganizowanie odpowiedniego pogrzebu dla swojego przodka. By zapewnić życie wieczne i bezpieczną podróż duszy do raju należy zadbać o wystarczającą ilość bawołów i świń, które są podczas ceremonii pogrzebowej uśmiercane. Dla rodziny zmarłego jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w zyciu.


III miejsce 39 / 45 pkt

Nabożeństwo (Etiopia).

Zdjęcie przedstawia wyznawców Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego wychodzących z mszy w jednym z okrągłych kościołów na Jeziorze Tana. Kobiety mają owinięte wokół ramion i głów bawełniane szale. 


III miejsce 39 / 45 pkt

Kukurydziane bingo (Peru).

Zdjęcie zrobione w maleńkiej miejscowości Orellana nad Amazonką w Peru. Jeśli bingo, to tylko za pieniądze i z pionkami z ziaren kukurydzy! Jak widać, żywność ma nad Amazonką różne zastosowania. 


Na konkurs nadesłano 35 zdjęć. Zdjęcia były oceniane przez trzy niezależne osoby, pod kątem tego czy przedstawiają życie w krajach pozaeuropejskich z perspektywy ich mieszkańców, pod kątem waloru artystycznego (czy zdjęcie jest dobre), a także pod kątem tego czy opis zdjęcia wyjaśnia to co ono przedstawia – w każdej z tych trzech kategorii przyznawano punkty od 1 do 5. W sumie każde zdjęcie mogło uzyskać maksymalnie liczbę 45 punktów. Zdjęcia zostały odpowiednio zakodowane, a zatem osoby oceniające nic nie wiedziały o ich autorach, a także o tym które zdjęcia zostały zgłoszone przez tę samą osobę.


Zwycięzcom gratulujemy!


Każda z osób biorących udział w konkursie otrzyma od nas upominek. Adresy pocztowe prosimy przesyłać do Patrycji Kozieł, która jest sekretarzem konkursu na adres: kulturyswiata@gmail.com.


Konkurs „Oblicza (Innego) świata” był ogłoszony w ramach projektu: Build Solid Ground.