Kultura świata

Wizyta studyjna Tanzańczyków z LITA Tengeru w Polsce

Udostępnij

2012-07-14

Na przełomie czerwca i lipca trójka nauczycieli z Livestock Training Agency (LITA) w Tengeru odbyła wizytę studyjną w Polsce. Rose Qamara, Wiliam Rite oraz David Maleshi opowiedzieli o swoim dwutygodniowym pobycie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Co udało Wam się zobaczyć podczas wizyty, z kim spotkać?

William i David: Widzieliśmy wiele laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt, farmę w Oborach, należącą do SGGW, braliśmy udział w praktykach studenckich z hydrologii i geodezji oraz wyjazdowych wizytach studyjnych dla studentów. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem pracowników Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Jakie rozwiązania stosowane na uczelni najbardziej Was zainteresowały, które spotkania podczas wizyty były dla Was najbardziej wartościowe, najciekawsze?

Wiliam: zajmuję się hydrologią, a zatem dla mnie najciekawsza była prezentacja o technikach retencji wody w lesie; David: ja byłem pod wrażeniem laboratoriów i ich wyposażenia. Największe wrażenie zrobiło na mnie Centrum Wodne; Rose: dla mnie najciekawsze była wizyta na farmie oraz prezentowane sposoby hodowli.

Które z tych rozwiązań chcielibyście zastosować w LITA?

David: Największym problemem są przerwy w dostawach prądu.. i z tym w pierwszej kolejności powinniśmy się uporać. Bywa tak, że prądu nie ma przez kilka godzin w ciągu dnia… William: Poza tym powinniśmy zmodernizować sale i laboratoria, David: Braliśmy udział w kilku zajęciach praktycznych dla studentów, prowadzonych w SGGW. Studenci odbywają je w małych grupach, maksymalnie 10 osobowych. U nas w LITA grupy są znacznie większe, nawet i 40 osobowe. Zdecydowanie powinniśmy zmniejszyć liczbę osób w grupach.

Jak oceniacie wizytę studyjną?

William i David: Było cudownie! Zarówno w ramach zajęć na uczelni jak i w czasie wolnym. Bardzo dziękujemy naszym opiekunom, w szczególności Panu Wiesławowi Ptachowi, jak również Maciejowi Klockiewiczowi i Jackowi Gładeckiemu za opiekę, pomoc i ciepłe przyjęcie.  

 

Wywiad przeprowadziła i opracowała Aleksandra Gutowska

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu: „Na drodze do uniwersytetu – ekologiczne uwarunkowania rozbudowy infrastruktury LITI Tengeru

 

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 roku.