Kultura świata

Świat oczami naszych birmańskich rówieśników. Siedem opowieści ze Złotej Krainy

Udostępnij

Czas realizacji: czerwiec - listopad 2015

Miejsce realizacji: cała Polska a w szczególność Gdańsk i Trójmiasto

Partner projektu: Dreamland Art Studio (Mandalaj, Birma), Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Etnografii

Projekt xxx zakłada przygotowanie i wydanie publikacji "Drzewo Tamaryndowca. Siedem opowiadań z Birmy", na którą składać się będą opowiadania autorstwa młodzieży z Birmy (w wieku od 7 do 15 lat) wraz z ilustracjami oraz stronę internetową na temat książki, zawierającą również pytania i ćwiczenia opracowane zgodnie z zasadami edukacji globalnej. Opowiadania, ukazujące zachodzące we współczesnym świecie zmiany z perspektywy globalnego Południa, będą pretekstem do dyskusji i ćwiczeń na temat stereotypów i współzależności. Ważną częścią projektu będą działania oparte ww. stronie internetowej - poza opowiadaniami i ćwiczeniami zawierać będzie ona dział "Dla nauczycieli" z artykułami i scenariuszami zajęć, a także krótkie artykuły i zadania nt. Birmy dla starszych uczniów, kolorowanki i zagadki dla młodszych dzieci.

Elementem projektu będą też wydarzenia w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2015 - spotkanie dla rodziców i nauczycieli na temat Birmy, jej kultury, a przede wszystkim - zachodzących obecnie przemian ustrojowych (w listopadzie odbędą się tam pierwsze od ponad 4 dekad wolne wybory) i pokaz filmów przygotowanych przez birmańskich dziennikarzy w ramach projektów prowadzonych w Birmie przez polskie organizacje pozarządowe. W tym samym czasie odbędą się warsztaty na temat kultury Birmy dla dzieci połączone z zajęciami plastycznymi - atrakcją będą tu m.in. autentyczne birmańskie kolorowanki.

Koordynatorka projektu: Magda Kołba, kontakt: magda.kolba@kulturyswiata.org

 

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r.