Kultura świata

Aleksandra Gutowska

Udostępnij

Aleksandra Gutowska

Aleksandra Gutowska – prezeska zarządu Fundacji, z wykształcenia politolog i afrykanistka, stypendystka w INALCO w Paryżu, studentka studiów doktoranckich w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Odbyła staż w ambasadzie RP w Luandzie (Angola). Od 2007 roku współpracuje przy projektach naukowych (m.in. w Burkina Faso i w Nigerii), projektach współpracy na rzecz rozwoju (m.in. w Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Senegalu, Birmie i na Ukrainie) oraz inicjatywach wolontariackich (m.in. w Argentynie, Brazylii, Kamerunie, Tanzanii, Ugandzie, Indiach i w Kambodży) z organizacjami pozarządowymi i uczelniami wyższymi. Realizuje również projekty edukacji globalnej w Polsce. Uwielbia podróżować, szczególnie na kontynent afrykański, a największą sympatią darzy Tanzanię i do niej zawsze wraca. Z zapałem promuje świadomą turystykę. 

Aleksandra jest fundatorką, prezeską i koordynatorką projektów fundacji, kontakt: aleksandra.gutowska@kulturyswiata.org

Wybrane publikacje:

Aleksandra Gutowska, "Proces z Kimberley", s. 121-142, w: Afryka, Azja, Ameryka Łacińska, t. 83, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2006.

Aleksandra Gutowska, Patrycja Zandberg, "Tanzania, między tradycją a nowoczesnością", s. 287-294, w: Gry i zabawy Afryki jako narzędzie dialogu międzykulturowego w edukacji wczesnoszkolnej, Katedra Kultur i Języków Afryki, Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2011. 

Aleksandra Gutowska, "Wycieczki po slumsach – oscylując pomiędzy aktywizmem, fundraisingiem, podglądactwem i poszukiwaniem autentyczności", Pomoc Rozwojowa 1/2013, Warszawa 2013.